Zdroj: http://www.draci.net/draci-na-napodzim.a104.html  •  Vydáno: 3.9.2010 22:24  •  Autor: milan

Draci na napodzim

naish logo Podzim se blíží a tím i sezóna pouštění draků v Českých zemích. Opět začíná shon po vhodných dracích. A to jak kupovaných, tak vlastnoručně vyrobených. Vznikají i otázky jakého draka pořídit.

Pobavit se a relaxovat s drakem, ať už jednošňůrovým či řiditelným je prostě paráda. A to můžete po celý rok. Nejen na podzim ;-) Proto to zopakuji - ač je to k nevíře s draky lze létat po celý rok!

jednošňůrový drak - typ DIAMANT jednošňůrový drak - typ DIAMANT

Není pouštění draka nudné a infantilní? Odpovídám: "Ne! Je to vzrušující". Krásné vysvětlení nám poskytne Ottův slovník naučný z roku 1893: "Příčina stoupání draka leží v tom, že pomocí ohonu jakožto přítěže stane se z draka nakloněná rovina, kterouž šňůra napjatá drží proti větru ... Je-li vzduch klidný, nutno s drakem utíkati, aby pohybem plochy vznikl vítr." No napadlo by vás to? Od obyčejného udržování draka na obloze se můžete dostat k rafinované letecké akrobacii nebo až k powerkitingu. Mimochodem, v Pákistánu – kde lidé místo slavnostních přípitků střílejí ze samopalů – dokonce považují draky za tak nebezpečné, že stát v roce 2005 všechny zakázal. Skutečně! Nevěříte? Tak čtěte!

A pokud byste chtěli zabrousit do dračí historie tak na našich stránkách a i jinde na internetu najdete množství informací (ale většinou nejsou česky).


Pouštění draka je vzrušující. Poradím vám, jakého, jak a kde ho vypustit do nebe ;-)

V současné době bych draky rozdělil do tří kategorií.

JEDNOŠŇŮROVÍ DRACI

Do této kategorie spadají

Jednošňůrový létající drak je určen pro naprostou většinu dětí do 6-7 let (u řiditelných je nutná koordinace pohybů a větší ukázněnost). U těch starších dětí (do 127 let) je však výběr totožný. Asi nejdůležitější pro Vaše děti i pro Vás bude jak drak vypadá (jaký má obrázek). K tomu je neméně důležité z čeho je drak vyroben. Ze zkušeností mých, ale především ze zkušeností zákazníků, nedoporučuji "IGELITOVÉ DRAKY", kteří mohou být sice hezcí a mohou létat ve slabším větru (jsou lehčí), ale dost často jsou jen na jedno použití. U "PAPÍROVÝCH DRAKŮ" nevím, kdo by je vyráběl ve velkém. Ty si pak většinou lidé vyrábějí sami doma. Návod na výrobu toho nejjednoduššího draka z pouhého listu papíru A4 najdete např. na youtube. Pokud mne neznáte, tak toho draka tam stavím já ;-) Případně i nějaké další návody najdete na těchto stránkách.

Při výběru jednošňůrového draka bych poradil asi toto - létající jednošňůroví draci typu DELTA jsou stabilnější díky své konstrukci než draci typu DIAMANT (ten náš známý klasický tvar), ale i ti létají a vypadají ve vzduchu krásně . Nejstabilnějšími draky v této kategorii jsou 3D - především krabice a od nich odvození draci. Draci typu SLED mají pak výhodu, že jsou bez tyček. Jsou skladnější, nemáte co zlomit či ztratit.

Velkých draků v této kategorii se využívá k tažení lodí - většinou kajaků na vodě na moři, ale už byly uskutečněny i zdařilé pokusy, kdy drak táhl veliké zaoceánské trajekty.

Drakiáda Rojení tažných draků

ŘIDITELNÍ AKROBATIČTÍ DRACI

Do této kategorie spadají

Jsou určeni pro všechny starší 6-ti let, kteří brzy zjistí, že jejich ovládání je jednoduché a že je drak poslouchá, letí tam kam chtějí a jak chtějí. Nejdůležitější podmínka pro ovládání dvou, tří či čtyř šňůrových draků je pak, aby všechny ovládací šňůry byly naprosto stejně dlouhé.

Říditelní akrobatičtí draci Říditelný akrobatický drak v letu

Řiditelné draky bych rozdělil do dvou hlavních kategorií.

  1. CVIČNÍ KOMOROVÍ - komoroví draci, kteří vypadají jako malé padáky kteří se ovládají pomocí dvou šňůr. Tito draci nemají žádnou konstrukci a musí být stále v pohybu. Jsou skladní a vhodní zejména pro ty, kteří si chtějí draky vyzkoušet a poočku pokukují po powerkitingu.
  2. Řiditelní akrobatičtí draci typu DELTA - draci, jejichž tvar drží tyčky.

AKROBATIČTÍ DRACI DELTA

Tento typ akrobatických draků se dál rozděluje na draky PRO ZAČÁTEČNÍKY - zde najdete draky, kteří jsou pro ty, kteří chtějí začít a vyzkoušet tuto báječnou zábavu. Jedná se většinou o draky v ceně do 500 Kč a menších rozměrů - rozpětí do 170 cm. U těchto draků platí, že je to s nimi jako s dětmi (čím menší tím neposednější). Pro ty, kteří již úplné začátky zvládli nebo mají více sebedůvěry jsou pak draci AKROBATIČTÍ. No a pro ty, kteří už ví, že lítání s akrobatickými draky je báječná relaxace jsou draci PRO POKROČILÉ. K tomu si pak ti úplní "fajnšmekři" mohou vybrat i draky DO SLABÉHO VĚTRU nebo draky rychlé se silnějším tahem SPEED & POWER. Podrobnější informace pro výběr řiditelného akrobatického draka naleznete na těchto stránkách nebo i někde na internetu.

Říditelný akrobatický drak - Aerialis Říditelný akrobatický drak - Nirvana

POWERKITING

Pokud chcete draka, který by Vás dokázal utáhnout  na souši či na vodě, vyberte si draka PRO POWERKITING!

Zatáhnete za ručky dozadu a drak na druhém konci šňůr nabere vzduch do komor. Vypadá to, jako by se zhluboka nadechl a už se odlepuje se od země. Než vystoupá nahoru nad vás, máte co dělat, abyste zůstali nohama na zemi. Zanedlouho nastává symbióza, kdy let draka regulujete jen mírným popotahováním šňůr.

Tato kratochvíle, anglicky powerkiting (od slova kite-drak, power - síla), nemá už s klasickým pouštěním usmívajících se dobráků s třásněmi a barevným ocasem mnoho společného. Drak, má tvar paraglidového křídla a je ušitý z lehké látky prošité tak, aby vznikly vzduchové komory. Ovládá se čtyřmi šňůrami, s jejichž pomocí - pokud za ně správně taháte - udržíte draka ve vzduchu. Pokud stojíte na nohou a létáte na místě jedná se o bodykiting. Ale on vás může i táhnout, a to tak rychle jak budete chtít. Podmínkou je ovšem nějaký „dopravní prostředek". Jeho podoba se odvíjí od povrchu, na kterém se zrovna nacházíte. Na sněhu to nejlépe drandí na snowboardu nebo na lyžích - snowkiting, na vodě na prkně (kiteboarding, kitesurfing, kitesailing). Na trávě nebo na písku – landkiting se pak nejčastěji používají speciální tříkolky - buginy - buggykiting či mountainboardy, což jsou prkna s velkými kolečky, případně speciální travní brusle nebo travní lyže - skiting. Na hladkém povrchu může drak táhnout člověka i na in-line bruslích, na zamrzlém rybníku nebo přehradě není problém se svézt pomocí kitu na klasických bruslích.

Tažný drak - ovládání ručkama - bodykiting Tažný drak - ovládání ručkama - bodydraging

Kde se můžete s draky dostatečně vyřádit? Stačí pořádná louka.

Kiting – varianta na zemi i na lyžích – se dá provozovat všude, kde je dostatečný prostor, nejsou v blízkosti překážky, především dráty vysokého napětí, stromy ani příliš rušná silnice. Zároveň by to mělo být místo vzdálené od nejvyšší překážky proti směru větru zhruba desetinásobek její výšky. Proč? Protože tak vznikají nežádoucí turbulence a pro létání draka je nejlepší proudění vzduchu pravidelné neboli laminární.

Tažní draci u vody - nafukováky

Vhodná jsou menší letiště, samozřejmě po dohodě s provozovateli, velké zemědělské plochy (pokud na nich zrovna nezraje úroda), velké vodní plochy, a to v létě i v zimě, když se na nich vytvoří dostatečně silná vrstva ledu. Tyto podmínky je vhodné dodržovat i při létání s jednošňůrovými i akrobatickými draky. Provozovat pozemní jízdu s drakem je obzvlášť příjemné v některé z přímořských „kitových velmocí", jakými jsou Nizozemsko, Francie, Dánsko nebo Velká Británie, kde se buginy či mountainboardy hezky projedou na pláži po zpevněném písku. A v jižních přímořských státech si na své přijdou i vyznavači kiteboardingu – jízdy po vodě. V zimě pak hurá mimo vleky. Na snowkitingu je příjemné především to, že není omezen na horské svahy, které jsou zvláště u nás krátké a plné. Snowkiteři mají oproti běžným lyžařům velkou výhodu, protože se nemusí tísnit ve frontách u vleků nebo cestovat za sjezdovkami stovky kilometrů do zahraničí. Jízda s drakem je možná na rovině, i když drak se správnými rozměry a za dobrého větru vytáhne lyžaře bez problémů i do kopce. A cestou dolů dovoluje zkušeným kiterům provádět nejrůznější akrobatické skoky. Právě pro snowkiting jsou v České republice velmi dobré podmínky. Když napadne deset centimetrů sněhu, dá se s drakem jezdit i v nížinách. Na druhou stranu na kiteboarding nejsou v Česku právě ideální podmínky. Jezdí se hlavně na Lipno, Velké Dářko nebo na Novomlýnskou nádrž, ale s větrem je to v létě v Česku málo „na draka". Proto se vyráží do přímořských letovisek - německá Rujána,  řecký ostrov Lefkáda, španělský Mar Menor nebo Tarifa, což je Mekka kiterů. V Egyptě se nad hladinou moře vznášejí draci i v  hojně navštěvované Hurghadě.

Jak začít?

Tažní draci nafukovací pro kitesurfing

Zájemci o powerkiting by měli začít nejlépe tím, že se zapíší do nějakého z kurzů. Výhodou powerkitingu je jeho relativně rychlé osvojení. Záleží na šikovnosti jednotlivce, ale obecně se dá říct, že během dvou dnů jsou absolventi kurzů schopni křižovat na sněhu proti větru bez pomoci další osoby. Kromě toho se naučí, jak vytipovat správnou lokalitu, odhadnout proudění větru a základy bezpečnosti. Nicméně je to jako s každým sportem – nakonec na to musí člověk přijít sám.

Vybavení? Vybavení!

Koho powerkiting během kurzu zaujme a začne trávit při prohánění draka stále víc času, měl by začít uvažovat o nákupu vlastního vybavení. Cena draků se liší podle jejich typu (komorový typ pro pozemní nebo nafukovací pro vodní aktivity), velikosti a kvality. V případě komorových draků je možné začít s těmi o ploše čtyř až šesti metrů čtverečních, jejichž cena včetně šňůr, trapézu a hrazdy či ruček začíná i pod deseti tisíci. Začínat se však dá i s většími draky s plochou přes osm metrů čtverečních, jejich cena včetně sady ovládání vyjde asi až na dvacet tisíc. V případě, že se začnete věnovat kiteboardingu, který se s klasickým komorovým drakem provozovat nedá, potřebuje draka s nafukovací náběžkou, který se ‚neutopí‘. Je však třeba počítat s tím, že nafukovací draci jsou zhruba o třetinu dražší než ti komoroví.

Na čem? Po zemi, po vodě, i ve vzduchu!

Samotný drak však k powerkitingu nestačí, je třeba taky nějaký ten „dopravní prostředek“. Lyže nebo snowboard má doma skoro každý, a tak není nezbytně nutné připočítávat další náklady. Navíc carvingové lyže nejsou na powerkiting právě ideální. Stačí starší rovné lyže, které máte někde ve sklepě či na půdě nebo vám je kamarádi rádi věnují. Jízda s drakem se totiž odehrává převážně v pozici na hranách, ve které začnou carvingové lyže vytáčet oblouk, což je v zápřahu nežádoucí. V menší míře to platí také o snowboardu, na powerkiting se proto používají méně vykrojené modely. Jinak je to s mountainboardy, buggy, lyžemi na trávu a kiteboardy na vodu. Ty už musíte koupit. K vybavení je navíc potřeba připočítat ještě bezpečnostní prvky – helmu, chrániče na lokty a kolena, pátéřák.

Buggykiting - jízda s drakem na budgyně Buggykiting - jízda s drakem na budgyně

A co na konec?

Tak a teď už jen stačí kouknout na nějakou slušnou předpověď počasí, vytipovat si nějaký větrný den beze srážek – věřte, že jich je hodně. Koupit si nějakého draka – www.kitecentrum.cz a vyrazit si užít volný čas s větrem v zádech a drakem před sebou. A pak také můžete vyrazit na nějakou drakiádu a ukazat se nebo podívat se jak to létá jiným.

Hodně jedinečných zážitků Vám přeje
Milan Jahoda