Zdroj: http://www.draci.net/drakiada-boritov-2010.a111.html  •  Vydáno: 22.11.2010 23:01  •  Autor: PeVal

Drakiáda Bořitov 2010

Drakiáda Bořitov 2010 Informace o průběhu drakiády.

Začátkem prázdnin zemřel dlouholetý hlavní organizátor a předseda Drakiádního klubu Vlastimil Machan. Letošní drakiáda v neděli 3.10.2010 byla memoriálem na jeho počest a památku a poděkováním za obětavou a nezištnou práci. Pro úspěšný průběh akce bylo třeba zejména zajistit organizaci, určit nejvhodnější termín drakiády, aby nekolidoval s jinou akcí v okolí, sehnat potřebné finance na tombolu a dary pro vítěze soutěží, zajistit propagaci, možnost koupě draků, občerstvení i zábavu. Počasí nám, oproti předchozím letům, vyšlo. Foukalo, i když vítr byl stále poryvový a poměrně silný, ale draci létali. Později se vítr uklidnil, tak, jak bylo třeba na soutěže.

Pozvaní kamarádi kajťáci hned dopoledne vytáhli i tažné draky, buggyny a travní lyže a v horní části letiště předváděli svoje umění. Přes silný poryvový vítr sklidili velké nadšení. a zájem.

Návštěvníci – zejména rodiče s menšími dětmi - pouštěli především jednošňůrové draky. Další vytáhli i cvičné tažné a někteří dokonce akrobatické dvoušňůrové draky. A tady se uplatnila společnost Aikon, již po několik let, se stánkem, plným kvalitních draků od jednoduchých pro malé děti až po akrobatické draky a padáky, vhodné pro již zkušenější nadšence. Drakiádu navštívili i zkušení kamarádi letci z Čech a Brna. Ze Severní Moravy "delux" z Valašského Meziříčí. "Michal47" letos dorazil i s talentovanou dcerou. Zkušený "323F" opět zkoušel s přítelkyní Lucií tandemové létání, které již poprvé předvedli na akci Flymaster v Jindřichově Hradci. Lucie předvedla divácky velmi vděčné létání akrobatického draka s dlouhým ocasem. Létání těchto zkušených letců zpestřilo celou drakiádu a určitě nabudilo další zájemce o tento velice rychle se rozvíjející sport.

Součástí drakiády jsou již tradičně soutěže, tentokrát to byly "Soutěž o nejkrásnějšího draka" a "Velká soutěž v létání jednolaných draků".

Drakiáda Bořitov 2010

Soutěž o nejkrásnějšího draka

 1. Kavka Petr (Velké Mezeříčí)

Velká soutěž v létání jednolaných draků

Kategorie - děti od 6 let s rodiči

 1. Bartek Jan (Bořitov)
 2. Jelínek Jan (Bořitov)
 3. Mencová Šárka (Vendolí)

Kategorie - děti 1-5 roč. školy

 1. Kavka Petr (Bořitov)
 2. Mencová Jana (Vendolí)
 3. Cink Jáchym (Brno)

Kategorie - děti 6-9 roč. školy

 1. Karavasile Boris (Černá Hora)

Kategorie - ostatní od 15 do 99 let

 1. Cink Filip
 2. Hladká Jana (Vyškov)
 3. Světlík Jiří (Vyškov)

Na letošní drakiádě byla Soutěž v létání s akrobatickými říditelnými draky rozdělena na dvě skupiny. Původní, nyní první skupina pro začátečníky soutěžila pod názvem "Velká soutěž v ovládání dvoulanných akrobatických draků" a druhá nová, pro pokročilejší, byla nazvána "Freestyle létání akrobatických draků". Účastnili se jich nejen letci z minulých drakiád, ale i spousta nových účastníků. Velmi pozitivní zprávou je, že se soutěží zúčastnilo hodně mladších letců. Mladší generace letců už začíná růst ;-)

Drakiáda Bořitov 2010

Velká soutěž v ovládání dvoulaných akrobatických draků

Kategorie - mládež do 18 let

 1. Nováková Barbora (Pelhřimov)
 2. Němec Ondřej (Blansko)

Kategorie - ostatní od 18 do 99 let

 1. Janštová Lucie (Praha)
 2. Němec Petr (Blansko)

Freestyle létání akrobatických draků

Kategorie - ostatní od 18 do 99 let

 1. Novák Michal (Pelhřimov)
 2. Raboch Jaroslav (Kladno)
 3. Zelenka Jiří (Valašské Mezeřící)
 4. Šticha Miroslav (Kladno)

Na ukončení drakiády proběhlo slavnostní vyhlášení vítězů a předání cen také účastníkům 1. kola České stunt kitové ligy.

Pro všechny byly na letišti i zábavné atrakce, jako kolotoč, E.ON se svým Rodinným fotbálkem a dalšími akcemi, různé stánky s občerstvením, palačinkami i burčákem.

Na našem stánku bylo na prodej spoustu draků různého provedení a složitosti. Zájemci se mohli podívat na různé typy draků a vyzkoušet ve vzduchu, případně klást zvídavé otázky z dračí teorie, ale i praxe. Malé děti si vlastníma rukama mohli složit malého dráčka a vyzkoušet si ho ve vzduchu.

Myslím, že drakiáda byla úspěšná, vítr foukal, draci létaly ostošest, zabavili a občerstvili se mladí i starší a odnesli si spousty zkušeností a příjemných zážitků. Těšíme se na Vás na příští akci, což bude příští rok pravděpodobně o měsíc dříve.

Drakiáda Bořitov 2010 Drakiáda Bořitov 2010 Drakiáda Bořitov 2010 Drakiáda Bořitov 2010 Drakiáda Bořitov 2010

Všeobecné informace o drakiádě

Více obrázků najdete v galerii.