Zdroj: http://www.draci.net/jihlava-2013-zhodnoceni.a137.html  •  Vydáno: 14.5.2013 17:45  •  Autor: PeVal

Jihlava 2013 – zhodnocení

Jihlava 2013 Zpráva z našeho pátého srazu v Jihlavě. Vítr se někam zatoulal a lidé tak trochu také ...

Jihlava 2013

Dá se říct, že počasí nám vyšlo. Nepršelo, ač předpovědí se v tomto poněkud různily. Zpočátku bylo trochu pod mrakem, ale okolo poledne už na nás sem tam sluníčko mezi mraky vykouklo, aby se nám ovšem odpoledne zase potměšile schovalo. Ale kam se nám ten den schoval vítr, to jsme za celou dobu nezjistili. Občas se na chvíli objevil, slabounce zavál, ale jen proto, aby zase rychle odvál do neznáma.

Okolo 10 hodiny nás bylo na místě srazu celkem osm. Michal47, nestor našich srazů a jeden z nejlepších letců v Česku s akrobatickým drakem, Darkmax se svým novým drakem z Litomyšle, dva drakiádníci z Holešova se svými velkými jednošňůrovými draky, dva drakiádníci s jednošňůrovými draky z Hradce a já s Milanem. Z brněnských a pražských kluků nedorazil nikdo, ale někteří se aspoň omluvili a nechali pozdravovat účastníky.

Čím méně nám a našim drakům foukalo, tím víc jsme si o dracích povídali a navzájem si předváděli své dračí skvosty. Pánové z Hradce nám ukázali jejich říditelného, dálkově ovládatelného jednošňůrového draka. Velmi zajímavé řešení, kdy posunem těžiště vlevo či vpravo pomocí elektromotorku dochází k ovládání letu. Fakt škoda, že jsme tohoto draka nemohli vidět v akci. Pánové naštěstí slíbili, že s nimi přijedou na podzimní drakiádu do Bořitova, takže tam se to snad podaří a budeme jejich kousky moci obdivovat ve vzduchu. Posléze jsme jemně vyprovokovali prezentaci draků z Holešova, odkud přijeli drakiádníci s parádními draky rozměrů přímo olbřímých. Největší "drak-holešovák" má 4x8m! S některými jsme se aspoň cvičně proběhli po letišti a parkovišti, aby se ti krásní obři na Vysočině aspoň trochu provětrali a my s nimi.

Jihlava 2013

Později přijela i jedna dračí rodina z Holešova s akrobatickým drakem. Chtěli mezi námi něco okoukat a přiučit se, ale protože vítr se stále někde flákal a na predvádění dračích kouzel nehodlal spolupracovat, tak si s námi aspoň prohlédli místní letiště a různá letadla. A jejich akční děti si ze zde vystaveného Migu udělaly dobrodružnou průlezku ;-) Přišli sem i zájemci o powerkiting, se kterými jsme si povykládali a zodpověděli všechny jejich zvídavé otázky, co to vlastně obnáší ti tažní draci a jaké, že je to ježdění s nimi. Nakonec se tu ukázalo i pár místních rodin s jednošňůrovými draky, ale protože vítr ani nefoukl, tak po úspěšné prohlídce letiště a neúspěšném vyhlížení větru odjeli.

Po obědě se před přicházejícím deštěm přece jen vítr na chvíli trochu zvedl. Podařilo se nám té chvilkové větrné přízně využít a zvednout jednoho většího jednošňůrového draka až do výšky asi 100 m. Hurááá! Jenže vítr žádný draky v plánu neměl a jak náhle přivál, tak rychle zase zmizel a draka jsme tak museli hodně rychle stáhnout dolů, aby neskončil padlej někde na stromě nebo na něčí střeše.

Zlomyslný vítr zůstal ve své tajné skrýši i odpoledne a tak jsme kvůli stavu bezvětří celý sraz ukončili trochu dříve a rozjeli se k domovům. Všichni účastníci přislíbili účast na tradiční drakiádě v Bořitově i na příštím srazu v Jihlavě. Přesto, že vítr naší malou jihlavskou drakiádu usilovně sabotoval, odjížděli všichni spokojení a s tvrzením, že se jim sraz i tak moc líbil.

Náš již skoro dvorní dopisovatel pan Jíra, napsal o našem srazu do Jihlavského deníku hezký článek doplněný i několika zdařilými fotografiemi:

Před příštím srazem v Jihlavě v roce 2014, se snad se všemi nadšenci a drakiádníky potkáme na drakiádě v Bořitově. Příští rok chceme termín jihlavského srazu posunout o cca 14 dní tak, aby se konal o víkendu mimo státní svátky. Snad se jej tak zúčastní více lidí, draků, dračic i dráčat.

Více obrázků v galerii ...