DRACI.NET KITECENTRUM.CZ AIKON s.r.o.
 
Kategorie: INFORMACE O DRACÍCH , TAŽNÍ DRACI

Draci snižují náklady na pohonné hmoty

naish logo Jak již víte, draci jsou odpovědí na všechny problémy světa ;-) V jejich historii i budoucnosti najdeme některé úžasné možnosti, a to i dokonce při průzkumu vesmíru. Jednou z mnoha možností je využití v energetice.

A zde je příklad technologie, která je již nyní snadno dostupná - něco, co jsme mohli vidět jako model, se stává obvyklým v tomto desetiletí: tažní draci pro nákladní lodě.

SkySails - využití tažného draka

Stejně jako je malá loď při pohledu z oblohy, jsou tito draci malí při pohledu z lodě. Ale přesto ji utáhnou po celém vodním světě.

Ve skutečnosti nejsou tak malí, malí jen vypadají v porovnání s velikostí lodě a také svou výškou letu. Jejich plocha se pohybuje v rozmezí od 160 do 300 m2. Ač se to nezdá, tak drak o ploše 160 m2 se složí na velikost telefonní budky a je jej možné odvézt na střeše nějakého 4WD auta! A co se týče typu, tak to jsou komoroví draci s uzavřenou náběžnou hranou.

SkySails - využití tažného draka SkySails - využití tažného draka

Drak se vytahuje a stahuje automaticky, na zmáčknutí jediného tlačítka. Celá akce vytažení nebo stažení draka se děje automaticky a trvá průměrně jen 10-20 minut. Po vytažení létá drak ovládaný automatickým řídícím systémem ve větrném okně, kde provádí dynamické letové manévry. Automat ovládá let draka tak, aby co nejoptimálněji využil sílu větru pro tah - jako zkušený letec létá osmičky nahoru a dolů v požadovaném směru. Drak létá v nadmořské výšce mezi 100 a 300 metrů, kde je již stabilní vítr. Optimálně při větrném rozsahu 3 až 8 Beaforta. Drak generuje 5-25x větší tah na m2 než klasická plachta. Svým tahem může drak snížit spotřebu paliva velké lodě až o 50 procent!

V současné době již také existují tažní draci pro rybářské lodě, jachty apod..

Více se o těchto dracích a jejich využití v námořní přepravě dočtete na stránchá výrobce firmy SkySails.


Doporučte: icon email Pošli článek Linkuj Jaggni to ! Přidej na topčlánky.cz Pridat.eu pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk
Uložte si: Clip to Evernote