DRACI.NET KITECENTRUM.CZ AIKON s.r.o.
 
Kategorie: TAŽNÍ DRACI , INFORMACE O DRACÍCH

Kdo jednou zkrotí svými pažemi sílu větru ...

Převzatý článek z VivaCity Kuřim. Úvaha a informace o powerkitingu ...

Byly doby, kdy byl nejrychlejším dopravním prostředkem kůň, dnes létáme do vesmíru. Byly doby, kdy jsme pouštěli obyčejné draky z papíru a páru klacíků, dnes už nepouštíme draky, ale provozujeme powerkiting nebo kiteboarding, popřípadě snowkiting. Draci již nemají klasické tvary, ale vypadají leckdy podobně jak parašutistický padák a mají i několik metrů čtverečných. Vše kolem nás jde dopředu a vyvíjí se i takové věci, jako jsou draci. Ale co se skrývá za tajemnými anglickými výrazy kite, powerkiting, snowkiting a jiné?

Kite je anglický výraz (slovo) pro draka. Zahrnuje všechny druhy a typy draků od jednošňůrových nebo řiditelných až po tažné draky pro powerkiting. Powerkiting je zatím v našich zeměpisných šířkách méně známý druh sportu, jehož hlavní podstatou je spoutání větru. K vytvoření pohybu po rovné ploše různého povrchu (sníh, tráva, pláž, voda, led apod.) potřebujeme tažného draka, tzv. kite a dostatečnou sílu větru. Na vzrušující jízdu se používá cokoli. Nejobvyklejší jsou však lyže (na sníh nebo trávu), snowboard, kiteboard (od toho potom snowkiting nebo kiteboarding) a jiné druhy all-terain-boardů nebo trojkolka na sezení - tzv. buggyna. Powerkiting už v současnosti není drahý a nedostupný sport. Díky rozšiřující se řadě kiterů - lidí využívají powerkiting - se rozšiřuje také nabídka výrobců, a tím dochází i ke snižování cen. Z vlastní zkušenosti vám mohu říct, že mnoho lidí, kteří jednou poznají neskutečnou sílu větru, kterou zkrotí ve svých pažích, propadnou navždy šílenství zvaném pouštění draků po novu.

pouštění draka typu Rokku na drakiádě ve Vídni

Roman Vrba
VivaCity Kuřim


Doporučte: icon email Pošli článek Linkuj Jaggni to ! Přidej na topčlánky.cz Pridat.eu pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk
Uložte si: Clip to Evernote