DRACI.NET KITECENTRUM.CZ AIKON s.r.o.
 
Kategorie: INFORMACE O DRACÍCH , TAŽNÍ DRACI

Myšlenky začínajícího kitera

Článek o tom jak si Nadidlo vybíral draka.

O powerkitingu jsem se dozvěděl z nějakého babiččiného časopisu (z Vlasty nebo z něčeho podobného). Řekl jsem si že by to mohlo být dobré a fotografie mě též zaujaly. Pak jsem na to nějak pozapomněl, ale v zimě jsem si vzpoměl. Hned jsem začal vyhledávat informace na internetu. Bylo jich dost. V češtině spíš jen vysvětlení pojmů, stupnice síly větrů. Pořádný návod jak ovládat kita jsem nenašel. V angličtině by toho bylo mnohem více. Založil jsem diskuzní fórum na jendom severu a hned jsem našel pár nadšenců, kteří odpověděli na každoou mou otázku. Postupem času se powerkiting rozjížděl čím dál víc a přibyli i dobré návody.

Teď byly ještě dvě bariéry. Strach rodičů, že si něco udělám a finance. Jak jistě zájemci vědí kite není sport zadarmo. Rodičům jsem říkal, že bych si koupil kita jenom malého, který mi nic neudělá. Oni se ohraďovali pokaždé jinak. Nejdřív byl pro ně moc silný, pak zas když bude slabý k čemu mně bude. Najednou sem v kasičce nahromadil nějaké peníze. Ještě k tomu se blížily mé narozeniny. Co využít situace? Ano řekl jsem, že si koupím k narozeninám dárek. Rodiče se nechali přemluvit a dokonce i přispěli. Koupil jsem si malého kita (1,9 m2). První lety nebyly moc povedené drak jen vyletěl a zase klesal, ale už po hodince se dostavily uspokojivé výsledky. Powerkiting se stal aktivní zábavou nejen pro mě, ale i pro taťku. Jeden z mých postřehů je: Pokud si myslíte, že u vás nějak často fouká vítr, kupte si kita a uvidíte že ne. Kita si podržel i můj děda a všichni kdo ho vyzkoušeli byli příjemně překvapeni.

Úvaha o překládání výrazu kite

Píši kůli těm lidem, kteří měli něco proti požívání výrazu padák jako náhražka za slovo kite. U výrazu drak mně vadí, že většina lidí si řekne takhle velkej kluk a ještě si pouští draka. Nebo na tom není žádná věda. To svede i malé dítě. Výraz padák je podle mě správný. Ano někdo se ohraďoval, že padák je od toho že padá, tře o vítr. Ale dnes když lidé řeknou padák, tak myslí většina z nich paraglide a to je skoro to samé jako kite a funguje na stejném principu. Takže ve zkratce používejte názvy jak chcete, ale nestěžujte si na lidi co používají výraz padák. Správně by mělo být alespoň paraglide, ale pro obyčejné lidi stejně padák znamená paraglide (křídlo) a né padák (kulový).

autor: Petr Nagy alias Nadidlo
email: nagy.petr@centrum.cz
létá od března 2006 a vlastní AXIS cvičný 1,9 m2 s ručkama
bydlí v Nové Pace

cvičný tažný drak/powerkite na Kralickém Sněžníku (Jeseníky)

Doporučte: icon email Pošli článek Linkuj Jaggni to ! Přidej na topčlánky.cz Pridat.eu pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk
Uložte si: Clip to Evernote