DRACI.NET KITECENTRUM.CZ AIKON s.r.o.
 
Kategorie: INFORMACE O DRACÍCH

Ulítněte na drakovi

Převzatý článek z MetropolisLive o dracích.

img

V redakci nám leží dva stohy dopisů. V tom prvním se čtenáři ptají: Podzim mě k smrti nebaví, co dělat? Odpovídáme: Pouštět draka.

V tom druhém se zajímáte: Není pouštění draka nudné a infantilní? Odpovídáme: Ne. Je to vzrušující. Od obyčejného udržování draka na obloze se můžete dostat k rafinované letecké akrobacii. Mimochodem, v Pákistánu – kde lidé místo slavnostních přípitků střílejí ze samopalů – dokonce považují draky za tak nebezpečné, že stát loni všechny zakázal. (Skutečně!)

Malé umělecké dílo třepetající se na zlatavé obloze babího léta, ovládané provazem příjemně tahajícím za cívku ve vaší ruce, okolo kamarádi a po zbytek dne nic na práci, než se smát a zkoušet nové triky. Přesně to je pouštění draka. Nejlepší lék na podzimní splíny.

A nejen na ty podzimní. "To je neuvěřitelný český nesmysl, lidi jsou zblblí obrázky Josefa Lady. Ne že by se mi nelíbily, jsou nádherné," směje se Milan Jahoda, jednatel společnosti Aikon, která draky vyrábí i dováží. "Drak lítá tehdy, když fouká vítr. Je to jedno, jaké je roční období. Létá i v zimě, akorát vám zebou ruce, ale můžete si vzít palčáky," dodává.

Kde draka sehnat?

img

Samozřejmě: nejromantičtější je draka si postavit. Na serveru Čmelda.com lze najít jednoduchý návod – můžete se pustit jak do klasického, tak do "krabicáka". Prý to zvládnou i děti.

Pokud nemáte tolik času, trpělivosti nebo citu v rukou, můžete si draka koupit už hotového. Třeba ve specializovaném obchodě. V Brně je odnedávna takový na Cejlu 97 (poznámka: od roku 2007 přestěhován na Bratislavská 50). Draky si v něm lze koupit i na dobírku přes internet.

"Pro menší děti bych doporučil jednošňůrového," radí Milan Jahoda. Ostatní by prý měli sáhnout po řiditelném, dvoušňůrovém draku. "Aby to byl slušný drak a lítal, je potřeba počítat s pěti stovkami nebo víc," vysvětluje, kolik by si měli novopečení "kiteři" nachystat.

Kde draka pouštět?

Kdekoliv, kde to fouká, kde není moc stromů a hlavně žádné dráty vysokého napětí. V Brně se každý podzim scházejí lidé s draky na Stránské skále – jede tam tramvaj číslo 10 z Hlavního nádraží. Na jedné straně vidíte Brno, na druhé dálavu za ním, a na třetí brownwfieldový areál Zetoru.

Jak si s drakem hrát?

Základ je naučit se draka vůbec pouštět. Nejsnadnější je to ve dvou: poproste kamaráda, aby draka držel proti větru a poodejděte od něj se šňůrou. Ve chvíli, kdy kamarád draka opatrně pustí, se rozběhněte proti větru. Drak zamíří k obloze. Pokud ne, nevzdávejte to.

Časem se můžete pustit do akrobatických kousků. Na webu lze najít popisy základních trikových pozic, i seznam pokročilých triků.

"Existují i DVD, ale všechno je to ze zahraničí, anglicky nebo německy. Jen občas se dá najít něco v češtině," dodává Jahoda.

V Česku se podle něj přitom věnuje létání s akrobatickým drakem velmi hrubým odhadem dva tisíce lidí. Přesné číslo nelze určit, protože existuje jen málo oficiálních klubů.

Další informace

Kite – Wikipedia (historické informace a vyčerpávající seznam odkazů na aktuální stránky).

Autor: Michal Kašpárek
Článek převzat z MetropolisLive.cz z 19.10.2006

img img img img img img img img

Doporučte: icon email Pošli článek Linkuj Jaggni to ! Přidej na topčlánky.cz Pridat.eu pridej.cz pošli na vybrali.sme.sk
Uložte si: Clip to Evernote